Kolejowa 11

o nas

Historia

„Wśród budynków mieszkalnych Zielonki najstarszy jest niewielki domek przy ulicy Kolejowej 11, mieszczący po wojnie Urząd Gminy. Jak wskazują na to jego cechy stylowe, został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku, lub, co mało prawdopodobne, najpóźniej w 1 połowie XIX wieku, Wyróżnia się pięknym w formie, czterospadowym dachem mansardowym z kominem pośrodku. Nosi charakter oficyny dworskiej, mógł być jednak samodzielnym domem mieszkalnym zarządcy folwarku. Nie można jednak wykluczyć, że obok istniał pierwotnie i budynek dworu. Na tę ostatnią możliwość wskazuje fakt, że w XIX w. rozciągał się za domkiem park, czy też ogród…”

Kolejowa 11 - historia
Stary urząd gminy Zielonka

MUZEUM ZIELONKI OFICYNA MUZEALNA

W 2014 r. w zabytkowym domku przy ul. Kolejowej 11, który władze miasta przekazały Towarzystwu Przyjaciół Zielonki jako siedzibę, umieszczona została, przygotowana przez Marka Rogusza i Mariana Ryszarda Sawickiego wystawa „Zapomniane lotnisko z września 1939 r. w Zielonce”, uzupełniona niewielką ekspozycją przypominającą działania AK w Zielonce. Opiekę nad tą ekspozycją przejęło TPZ, które podjęło się również gromadzenia zbiorów przynoszonych przez mieszkańców i opracowywania tematów z historii miasta.

Od 2014 r. TPZ organizowało również coroczne „Noce Muzeów”.

W Muzeum Zielonki, przemianowanym w 2019 r. na Oficynę Muzealną, odbywały się promocje wydawnictw historycznych, wykłady, czasowe wystawy historyczne i artystyczne, a także spotkania okolicznościowe i zebrania Towarzystwa.

nowe miejsce

 Od września 2022 roku, budynek przy Kolejowej 11 to nowa przestrzeń łączącą w sobie działalność artystyczną, obywatelską i dynamiczną współpracę z mieszkańcami. Znajdzie się tu miejsce dla kameralnej muzyki, sztuk wizualnych,  pokazów filmowych, wystaw jak i innych nienazwanych form. Chcemy być kreatorem czasu wolnego i inspirować do różnego rodzaju aktywności i rozwijania pasji. Warto śledzić Facebooka oraz Instagrama kolejowej, gdzie na bieżąco prezentujemy nasze propozycje.  Kolejowa 11 to przede wszystkim miejsce spotkań do którego można przyjść, porozmawiać, pocztą codzienną prasę i napić się dobrej kawy.
Kolejowa 11 - wnętrze
Kolejowa 11 - fotel

Nasza oferta

Kolejowa 11 to budynek o powierzchni około 96 m2. Składa się z 4 pomieszczeń, holu oraz łazienki. Nowa adaptacja przestrzeni ma być w założeniu otwarta, uniwersalna i dostosowywana do potrzeb danego projektu czy wydarzenia. Pierwsze z pomieszczeń na codzień ma pełnić funkcję kameralnej sali eventowej, mieszczącej do 50 osób. Kolejne – zaplecza sceny / kuchni / biura, pozostałe dwa pomieszczenia służyły będą wystawom, spotkaniom przy stole czy też wypoczynkowi w wygodnych koszach plażowych
 
Na wyposażeniu jest przede wszystkim wysokiej jakości nagłośnienie Bose służące koncertom oraz oświetlenie sceniczne. W kolejnym roku planujemy zakup wyposażenia wystawienniczego w tym monitorów projekcyjnych, projektora oraz ekranu na którym będziemy mogli również wyświetlać niszowe projekcje filmowe.
 
źródła:
Historia Miasta Zielonka – http://zielpl13.pro-linuxpl.com/artykul/historia-miasta-zielonka?
Towarzystwo Przyjaciół Zielonki – https://towarzystwoprzyjaciolzielonki.pl/o-nas/
sygnet

Kontakt

Patryk kuś

Koordynator

p.kus@zielonka.pl

sygnet

Jakub Kędzierski

Specjalista ds. promocji

j.kedzierski@zielonka.pl

sygnet

Martyna Matuszak

Specjalistka ds. animacji i organizacji imprez

m.matuszak@zielonka.pl

sygnet

AGATA DOMŻAŁ

Graficzka

_

sygnet

PIOTR
Sałański

Pomoc techniczna

_

RODO

Follow us

Kolejowa 11

Skip to content