1. „Pewnego razu na Gliniankach…”
Wystawa 44 fotografii z okazji 44. urodzin Klubu Morsów w Zielonce.
Autorka projektu:
Katarzyna Czarnecka
Opis projektu:
Wystawa poświęcona historii Morsów Zielonka, w ramach której wybrano 44 zdjęcia na 44. urodziny Klubu Morsy Zielonka. Wernisaż wystawy odbędzie się 1 kwietnia o godz. 15.00, prace będzie można oglądać do 19 kwietnia w godzinach funkcjonowania Kolejowej 11. W ramach projektu powstanie także broszura ze zdjęciami i krótką historią klubu, a na wernisażu projekcja krótkiego filmu „Radość Istnienia”.
Uzasadnienie wyboru:
Klub Morsów w Zielonce ma długą historię, istnieje od 1979 roku, a to pokazuje, że morsowanie to coś więcej, niż rozrywka, to tradycja! Warto wspierać inicjatywy, które polegają na takiej determinacji, konsekwencji i pasji. Morsowanie w Zielonce cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przyjeżdżają tu kluby i stowarzyszenia z rożnych miast. Warto pokazać, jak tradycja morsowania zmieniała się na przestrzeni tych wszystkich lat, jak ewoluowała i jak wielu entuzjastów skupiła w tym czasie. Zobaczymy także, że wokół morsowania można zbudować prawdziwą społeczność, a wokół pływania zorganizować mnóstwo innych społecznych inicjatyw.
2. Zielonkowskie Kapliczki Przydrożne
Autorzy projektu:
Anna Pomianowska, Małgorzata Niciejewska, Mariusz Dorot
Opis projektu:
kapliczki przydrożne są częścią historii i architektury naszego miasta. W ramach projektu zostaną zebrane historyczne materiały o ZKP (źródłem będą książki, katalogi, internet). Wybierzemy się na spacer, na którym wybierzemy kapliczki, zrobimy im zdjęcia, a z tym zdjęć powstanie wystawa oraz kalendarz na 2024 rok. Powstanie także mapa, która pokaże, gdzie w Zielonce spotkamy przydrożne kapliczki.
Uzasadnienie wyboru:
Projekt zakłada duże zaangażowanie grupy miłośników małej architektury, ponieważ mogą mieć wpływ na to, które kapliczki zostaną wybrane i sfotografowane, sami mogą wykonać zdjęcia, które znajdą się na wystawie i kalendarzu oraz wziąć udział w spacerze, na którym powstanie mapa wszystkich obiektów. Ten projekt ma wymiar historyczny i edukacyjny, ponieważ ta mała architektura sakralna stanowi część krajobrazu, ale pełni też wiele funkcji: są znakami religijnymi, społecznymi i kulturowymi. Niektóre z nich mają niesamowitą formę, mają różne style architektoniczne (zależny od regionu i czasu, w którym zostały wykonane). Kapliczki i figury przydrożne należą do polskiego folkloru, są ozdobą oraz symbolem wiary starszych pokoleń.
3. Poczytaj mi „wnusiu”
Autorzy projektu
Ida Sawicka, Olaf Sawicki, Edward Sieredziński
Opis projektu:
Celem tej inicjatywy jest łączenie pokoleń za pomocą książki, integracja środowisk osób starszych, szczególnie osób z niepełnosprawnościami z osobami młodymi. Osoby mające problem z poruszaniem się, czy ze wzrokiem mają ograniczony dostęp do korzystania z miejskiej biblioteki, a wśród tych osób nie brakuje miłośników dobrej literatury. W ramach tego projektu powstanie grupa seniorów i grupa wolontariuszy, którzy będą spędzać ze sobą czas poznając… książki. Jaka literatura jest ważna dla seniorów? Jaka dla młodzieży? Ta inicjatywa, to szansa, aby poznać się nawzajem właśnie na tym polu, to szansa na wymianę spostrzeżeń, na dyskusję wokół książki.
Uzasadnienie wyboru:
Każdy projekt, który wiąże się z przeciwdziałaniem wykluczeniom jest projektem dla nas ważnym. Nie chcemy, aby niepełnosprawność, czy inne czynniki powodowały rezygnację z nawiązywania relacji, z tego, co jest pasją i ważnym elementem życia. Chcielibyśmy, aby ta inicjatywa była impulsem do powstania wolontariatu przy Kolejowej 11. Wierzymy, że międzypokoleniowe spotkania przy książce to dobry początek czegoś ważnego, wartościowego i długofalowego.